تاریخچه کمانچه

 • کمانچه ، تاریخچه ساز کمانچه

  کَمانچه از سازهای موسیقی ایرانی است. ساز کمانچه علاوه بر شکم ، دسته و سر ، در انتهای پایینی ، پایه‌ای دارد که روی زمین یا روی پای نوازنده قرار می‌گیرد. نوعی از کمانچه معروف به کمانچه لری وجود دارد که پشت باز است و مردمان لر به آن «تال» می‌گویند.

  تاریخچه کمانچه ، کمانچه

  تاریخچه ساز کمانچه

  در ايران قبل از اسلام به نام غژک نظير آن اکنون در منطقه سيستان و بلوچستان فراوان است در سيستان غژک داراي سيم هاي فراوان مي باشد حتي عده آنها در بعضي موارد به هفده عدد مي رسد که در منطقه افغانستان هم داراي قدمت است، ساز کمانچه در منطقه لرستان هم داراي سابقه تاريخي است اصولا در لرستان تمام مردمي که به موسيقي علاقمند هستند حتما داراي کمانچه اي در خانه هستند و در آن منطقه کمانچه سازهاي فراواني وجود دارند که نوع کمانچه آنها به صورت بلندگو بوده و دهنه آن پوست و قسمت روبروي کاسه طنين پشت باز است و صداي آن خيلي با قدرت از آن خارج مي گردد و معمولا مطرب ها از بلندگو استفاده نمي کنند و حتي در فضاي باز هم از آن استفاده نوازندگي مي شود. فارابي در کتاب موسيقي کبير از سازي گفتگو مي کند که شبيه غژک است و داراي دو سيم بوده کمان براي به صدا درآوردن آن نداشته نام اين ساز رباب است که شعراي متاخر فارابي از آن ياد کرده اند رباب، سازي است شبيه طنبور، بزرگ شکم و دسته کوتاه و صفحه رويي آن به جاي استفاده از چوب که هم اکنون بر روي رباب هاي فعلي هست از پوست استفاده مي کرده اند بيشتر از پوست آهو استفاده مي کرده اند (برهان قاطع) کمانچه در لرستان داراي سه سيم بوده که سيم سوم به صورت مضائف به هم مي پيچيدند و در قديم از سيم هاي برق استفاده مي شد.

  مسعود سعد سلمان در اشعارش از کمانچه ياد مي کند و فرخي هم در مورد غژ يا غژک و نزهت اشعاري دارد.هر روز يکي دولت و هر روز يکي غژ هر روز يکي نزهت و هر روز يکي تارنزهت سازي است شبيه قانون به شکل مربع مستطيل که اختراع آن را به صفي الدين ازموي نسبت مي دهند رباب هم در قديم سازي شبيه به کمانچه بوده و در کشورهاي بلوک شرق، به طور فراوان با نام هاي گوناگون که تصوير آنها در مقاله موجود است يافت مي شود به خصوص در چين، ژاپن، هندوستان، مالزي، يوگسلاوي، آنگولا، اندونزي، برمه، کنيا، نپال، اوگاندا و حتي در عرب و ترک در بيشتر ارکسترهاي آنها موجود است و از آنها استفاده مي شود.

  نخستین نشانه‌های تاریخی دربارهٔ ساز کمانچه در کتاب موسیقی الکبیر اثر ابونصر فارابی در سده چهارم هجری دیده شده‌است. ابونصر فارابی در این کتاب از کمانچه با نام عربی آن، رباب یاد می‌کند. کمانچه در دوران صفویه و قاجاریه جزو سازهای اصلی موسیقی ایران بوده‌است. نخستین صدای ضبط‌شده کمانچه به اوایل قرن بیستم میلادی بر می‌گردد. ساز کمانچه به همت سازمان میراث فرهنگی در آذر ماه ۱۳۹۶ به ثبت جهانی در سازمان یونسکو رسید

  کلاس آموزش کمانچه در تهران

  کلاس های حضوری آموزشگاه موسیقی زانکو در شهر تهران برگزار می شوند. با این حال بسیاری از علاقمندان به ساز کمانچه ساکن تهران نیستند و امکان رفت و آمد به این شهر را هم ندارند. آموزشگاه زانکو در مواجهه با این مسئله اقدام به برگزاری کلاس کمانچه به صورت آنلاین و غیرحضوری کرده است.

  کلاس آموزش کمانچه نوازی حضوری در شهر تهران برگزار می شود. سرفصل ها و مباحث تدریس شده در دوره کمانچه نوازی حضوری کاملا با دوره کمانچه نوازی مجازی یکسان است. و هنرجویان صرفه نظر از حضوری یا مجازی بودن دوره آموزش کمانچه، مباحث اصلی و ضروری را یاد خواهند گرفت.

  در کلاس آموزش آنلاین کمانچه نوازی هنرجو به هیچ وجه نیاز به رفت و آمد و حضور فیزیکی در کلاس را ندارد. ارتباط میان هنرجو و استاد کمانچه از طریق تماس مستقیم تصویری برقرار می شود تا هنرجو بتواند به صورت زنده استاد را ببیند و به صحبت های او گوش دهد.

  مدرس نیز در این کلاس ها با تکالیفی که به هنرجو می دهد پیشرفت او را به دقت تحت نظر داشته و بر اساس توانایی و سرعت پیشروی هنرجو، مباحث جدید را مطرح کرده یا مباحث قبلی را تکرار می کند.

  با توجه به شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا و همچنین راحتی و کم هزینه بودن کلاس های آنلاین کمانچه، ما به همه هنرجویان زانکو به خصوص افرادی که ساکن تهران نیستند یا مشغله زیادی دارند توصیه می کنیم در کلاس آموزش آنلاین کمانچه نوازی شرکت کنند.

  آموزشگاه زانکو کیفیت برگزاری کلاس آموزش آنلاین کمانچه نوازی را به صورت صد در صدی تضمین می کند و هنرجو می تواند بدون هیچ نگرانی در این کلاس ها ثبت نام کند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره همین حالا فرم مشاوره رایگان دوره های موسیقی زانکو را پر کنید.

   

   

  امتیاز شما به این اهنگ

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  آموزش موسیقی آنلاین و حضوری
  آموزش پیانو آنلاین ، کلاس پیانو

  نظرات شما